ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: ‘Ιδανικός αυτόχειρας’ – Ισοφαρίστηκε στο 93′ από την Αναγέννηση Καρδίτσας

panserraikoskarditsa180107107.01.18, 18:31

Σε ένα ματς που φαινομενικά ήταν δικό του, ο Πανσερραϊκός κατάφερε για ακόμη μία φορά να αποδειχθεί ιδανικός αυτόχειρας και να υποχρεωθεί σε ισοπαλία με 1-1 κόντρα στην Αναγέννηση Καρδίτσας, στο πρώτο ματς του 2018, με τους Θεσσαλούς να… αφήνουν με την απορία τους Σερραίους στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Πλαβούκος με… buzzer beater εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Ρίστιτς και πνίγηκε στις αγκαλιές των συμπαικτών του την ώρα που το Δημοτικό γήπεδο Σερρών έμοιαζε να «παγώνει» από την απίστευτη εξέλιξη του αγώνα.

Οι Σερραίοι όντας καλύτεροι σε όλη την διάρκεια, με μεγαλύτερη διάθεση και ενέργεια, πέραν του γκολ του Πόζογλου στο 9ο λεπτό, έχασαν πολλές κλασσικές ευκαιρίες για να τελειώσουν το ματς, έχοντας μοιραίο τον πολλές φορές λυτρωτή Δημήτρη Γκούρτσα, ο οποίος έχασε και πέναλτι στο 61΄ και βάση του άγραφου νόμου του ποδοσφαίρου… το πλήρωσαν την χειρότερη στιγμή, στην τελευταία φάση του αγώνα και δευτερόλεπτα πριν ο διαιτητής σφυρίξει την λήξη.

Μπορεί στο φινάλε το χειροκρότημα του κόσμου να ήταν ζεστό, καθώς όντως η προσπάθεια ήταν σοβαρή και αν οι τελικές προσπάθειες κατέληγαν στα δίχτυα θα μιλούσαμε για ένα εύκολο απόγευμα, κόντρα σε μία σαφώς πιο αδύναμη ομάδα, που πήρε τον πρώτο βαθμό μακριά από την έδρα της, ωστόσο στον επίλογο μένει και πάλι μία έντονη πικρία, όπως ακριβώς είχε γίνει και στον αγώνα με τον Απόλλωνα Πόντου.

Ο Πανσερραϊκός χωρίς τα μεταγραφικά του αποκτήματα, που πολύ πιθανόν να μπορούν να του δώσουν το κάτι παραπάνω, είχε καλή ψυχολογία, ήταν διεκδικητικός στον αγωνιστικό χώρο από την αρχή μέχρι το φινάλε, δεν επέτρεψε στην Αναγέννηση να του κάνει ευκαιρίες και διαμαρτύρεται τόσο για ένα γκολ που δεν μέτρησε, με τον Γκούρτσα στο 35΄, εκεί όπου υποστηρίζεται ότι η μπάλα πέρασε την γραμμή, όσο και για το φάουλ από το οποίο προήλθε η ισοφάριση.

Μάλιστα από εκείνο το σημείο και μετά ο Περικλής Αμανατίδης αποβλήθηκε και έδινε οδηγίες από απόσταση, ωστόσο χωρίς πολλές επιλογές στον πάγκο και βάζοντας μετά το 80΄ τους Σιάκκα και Βοσκόπουλος απλά για να κρατήσει το μηδέν, δεν μπόρεσε να κάνει και αυτός κάτι παραπάνω.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ(Π.Αμανατίδης): Ρίστιτς, Τσαμούρης, Τσελεπίδης, Στέβιτς, Ιωαννίδης, Παπουτσογιαννόπουλος, Τσιμίκας, Ρούτσης(80΄ Σιάκκας), Πόζογλου(90+1΄ Βοσκόπουλος), Δούμτσος, Γκούρτσας

Στον πάγκο: Πορής, Τζιτζικαλάκης, Γκέκας, Γιαξής, Ζιγκερίδης

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ(Γ.Βαζάκας): Γκέκας, Κωνσταντινόπουλος, Θεοδωράκης, Ρουσάκης, Καρίκι, Σταματάκης, Σουντούρα, Πλαβούκος, Χατζάρας(71΄ Κονέ), Μπιτέλης, Τζέκος(81΄ Παπαευθυμίου)

Στον πάγκο: Γεωργαντζάς, Μπούσδρας, Φλεβάρης, Μούτσιος, Μασούρας

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Πανυτσίδης (ΕΠΣ Κοζάνης)

ΒΟΗΘΟΙ: Νικόλαος Δημόπουλος (Φλώρινας), Κωνσταντίνος Τσακίρης (Δράμας)

4ος: Κωνσταντίνος Κοτσάνης (Δράμας)

πηγή: serressport.gr